| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312YLTU, White) | ₹ 32,799 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312YLTU) price in India starts from ₹ 32,799. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312YLTU) is ₹ 32,799 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (FS312YLTU) |
| Price in India | ₹32,799 |
| Release date | 22nd April 2022 |
| Model Name | FS312YLTU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3312 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 28.1 cm x 55.5 cm x 78.1 cm |
| Outdoor W x H x D | 29.5 cm x 23 cm x 100 cm |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 940 W |
| Evaporator Fin Type | Anti-Corrosive Blue Fins |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (FS312YLTU)
₹32,799
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam