| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 2 Ton 2 Star Window AC (Copper Condensor, 2W24LA, White) | ₹ 35,000 |
Blue Star 2 Ton 2 Star Window AC (2W24LA) price in India starts from ₹ 35,000. The lowest price of Blue Star 2 Ton 2 Star Window AC (2W24LA) is ₹ 35,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 2 Ton 2 Star Window AC (2W24LA) |
| Price in India | ₹35,000 |
| Model Name | 2W24LA |
| Type | Window |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5850 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Modes: Cool, Fan, Dry, Energy Saving Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Other Dimensions | Dimension: 660 W x 430 H x 760 D, Net Weight: 61 kg |
| Indoor Noise Level | High - 57 dB, Low - 53 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | NA sq ft |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2080 W |
| Operating Current | 9.5 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Fins |
| Other Air Flow Features | Horizontal Louver / Vertical Swing: Manual, Vertical Louver / Horizontal Swing: Motorized, Air Flow Volume High / Medium / Low: 460 / 420 / 380 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Features | Simple Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year for the product & 5 Years for the Compressor |
Blue Star 2 Ton 2 Star Window AC (2W24LA)
₹35,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM