| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24AATX, White) | ₹ 46,900 |
Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24AATX) price in India starts from ₹ 46,900. The lowest price of Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24AATX) is ₹ 46,900 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24AATX) |
| Price in India | ₹46,900 |
| Model Name | 3HW24AATX |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6370 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 108 cm x 22.6 cm x 33.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 96.8 cm x 36.7 cm x 68.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 47 kg |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1800 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 1 Year on Condenser, 5 Years on Compressor |
Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24AATX)
₹46,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM