| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (Copper Condensor, 18K ESTER PRO CAS18ER2N8F0, White) | ₹ 45,750 |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER PRO CAS18ER2N8F0) price in India starts from ₹ 45,750. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER PRO CAS18ER2N8F0) is ₹ 45,750 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER PRO CAS18ER2N8F0) |
| Price in India | ₹45,750 |
| Model Name | 18K ESTER PRO CAS18ER2N8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 957 mm x 302 mm x 213 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 565 mm x 704 mm x 452 mm |
| Outdoor Unit Weight | 42 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 47 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1492 W |
| Other Power Features | Power_Input -1492W, Electricity Consumption units per Annum -1154.97units per annum |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Directional Control |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Split AC (18K ESTER PRO CAS18ER2N8F0)
₹45,750
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM