| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 18K ESTER CAI18ES3C8F0, White) | ₹ 41,500 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K ESTER CAI18ES3C8F0) price in India starts from ₹ 41,500. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K ESTER CAI18ES3C8F0) is ₹ 41,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K ESTER CAI18ES3C8F0) |
| Price in India | ₹41,500 |
| Model Name | 18K ESTER CAI18ES3C8F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1030 mm x 315 mm x 218 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 780 mm x 540 mm x 250 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 32 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.92 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1690 W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 1027.86 kWh |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit, 10 Years on Compressor and 2 Years on ODU Printed Circuit Board |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (18K ESTER CAI18ES3C8F0)
₹41,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM