| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (CACS18SU3C3) |
| Price in India | ₹36,100 |
| Model Name | CACS18SU3C3 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Super Turbo Mode, Economic Sleep Mode, Dry Mode, Auto Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 103 cm x 31.5 cm x 21.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1568 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Direction Control, Fan Motor Indoor - No of Speeds: 3, Fan Motor Outdoor - No of Speeds: 1, Auto Fan Speed, Follow Me |
| Air Circulation | 700 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Electrostatic Carbon Fiber Filter, Electrostatic Dust Filter, PM 2.5 Micron Filter, Hyper Protective Filter, Auto Cleanser, NeXGen Dehumidifier, 3-in-1 Microbes Filter |
| Other Features | Control Type: LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Auto On / Off Timer, Temperature Display On / Off, Auto Detector, 24 hr Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 4 Years on Compressor |