| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (Copper Condensor, 18K ESTRELLA, White) | ₹ 30,500 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA) price in India starts from ₹ 30,500. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA) is ₹ 30,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA) |
| Price in India | ₹30,500 |
| Model Name | 18K ESTRELLA |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Refrigerant | R22 |
| Condenser Coil | Copper |
| Panel Display | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 500 CFM |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Electrostatis Filter Zeolite Filter Vitamin C Filter Dust Filter Auto Fan Speed |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA)
₹30,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM