| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA PLUS, White) | ₹ 25,830 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA PLUS) price in India starts from ₹ 25,830. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA PLUS) is ₹ 25,830 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA PLUS) |
| Price in India | ₹25,830 |
| Model Name | 18K ESTRELLA PLUS |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Compressor | Tropical Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | No |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 58.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1800 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 4 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Window AC (18K ESTRELLA PLUS)
₹25,830
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM