| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 12K SUPERIA PRO, White) | ₹ 30,500 |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K SUPERIA PRO) price in India starts from ₹ 30,500. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K SUPERIA PRO) is ₹ 30,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K SUPERIA PRO) |
| Price in India | ₹30,500 |
| Model Name | 12K SUPERIA PRO |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Rotary (DC Inverter) |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 805.0 mm x 285.0 mm x 205.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 8.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 773.0 mm x 550.0 mm x 270.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 20.2 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 23.6 kg, Indoor Gross Weight: 10.9 kg |
| Indoor Noise Level | High - 39.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.75 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1180.0 W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 722.73 kWh, Nominal Power Input: 1180 W, Cooling Capacity for Inverter: 3500 W (Full Load Power Input), 1750 W (Half Load Power Input) |
| Dust Filter | No |
| Other Filter Features | HD Filter, PM2.5 Micron Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 10 Years on Compressor |
Carrier 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (12K SUPERIA PRO)
₹30,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM