Acer Aspire 3 A324-53 is a Windows 11 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 8GB of RAM. The Acer Aspire 3 A324-53 packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated UHD 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 g/n, Bluetooth and it comes with Mic In ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire 3 A324-53 price in India starts at Rs. 39,900.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Aspire 3 A324-53 Laptop (Windows 11 Home, 8GB RAM, 256GB SSD, Intel Core i3, Steel Grey, 14 Inch) | ₹ 27,683 |
| Acer Aspire 3 A324-53 Laptop (Windows 11 Home, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Core i3, Steel Grey, 14 Inch) | ₹ 39,900 |
Acer Aspire 3 A324-53 price in India starts from ₹ 39,900. The lowest price of Acer Aspire 3 A324-53 is ₹ 39,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire 3 A324-53 |
| Price in India | ₹39,900 |
| Model Number | A324-53 |
| Model Name | Aspire 3 |
| Dimensions (mm) | 321.70 x 206.60 x 19.40 |
| Weight (kg) | 1.45 |
| Colours | Steel Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Cell | 45.6 Wh 2 Cell Li-ion Battery |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Processor | Intel Core i3 13th Gen |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated UHD 620 |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 g/n |
| Bluetooth version | v5.2 |
| Web Camera | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| Mic In | Yes |
Acer Aspire 3 A324-53
₹39,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM