Asus Zenbook S14 is a laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1800x2880 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 7 processor and it comes with 32GB of RAM. The Asus Zenbook S14 packs 1TB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and it comes with USB 4.0 (Type C), USB 3.2 Gen 1 (Type A), HDMI Port, Mic In ports.
As of 1st May 2026, Asus Zenbook S14 price in India starts at Rs. 1,79,990.
| Brand | Asus |
| Model | Zenbook S14 |
| Price in India | ₹1,79,990 |
| Release date | 14th April 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Model Number | UX5406AA |
| Model Name | Asus Zenbook S14 |
| Thickness | 11.9 |
| Weight (kg) | 1.20 |
| Battery Capacity (WHR) | 77 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1800x2880 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra 7 355 |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Cache | 12 MB L3 |
| RAM | 32GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| SSD | 1TB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Ethernet | No |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| USB 4.0 (Type C) | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| HDMI Port | Standard |
| Mic In | Yes |
Asus Zenbook S14
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul