BlackBerry Evolve mobile was launched in August 2018. The phone comes with a 5.99-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2160 pixels and an aspect ratio of 18:9. BlackBerry Evolve is powered by a 1.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 450 processor. It comes with 4GB of RAM. The BlackBerry Evolve runs Android 8.1 Oreo and is powered by a 4000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the BlackBerry Evolve on the rear packs a 13-megapixel (f/2.0) primary camera, and a 13-megapixel (f/2.0) camera. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
BlackBerry Evolve is based on Android 8.1 Oreo and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card.
Connectivity options on the BlackBerry Evolve include Wi-Fi, GPS, USB OTG, USB Type-C, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The BlackBerry Evolve supports face unlock.
As of 2nd April 2026, BlackBerry Evolve price in India starts at Rs. 13,950.
| Brand | BlackBerry |
| Model | Evolve |
| Price in India | ₹13,950 |
| Release date | August 2018 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Screen size (inches) | 5.99 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 450 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.0) + 13-megapixel (f/2.0) |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.0) |
| Front flash | LED |
| Operating system | Android 8.1 Oreo |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
BlackBerry Evolve
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM