| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 180 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (RD EMARVEL 207B, Fossil Steel) | ₹ 13,769 |
| Godrej 180 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (RD EMARVEL 207B, Liquid Wine) | ₹ 15,594 |
Godrej 180 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (RD EMARVEL 207B) price in India starts from ₹ 13,769. The lowest price of Godrej 180 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (RD EMARVEL 207B) is ₹ 13,769 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 180 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (RD EMARVEL 207B) |
| Price in India | ₹13,769 |
| Model Name | RD EMARVEL 207B |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Capacity | 180 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Dimensions (mm) | 131.00 x 64.50 x 0.00 |
| Depth | 57.5 cm |
| Weight | 36 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor. |
Godrej 180 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerators (RD EMARVEL 207B)
₹13,769
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM