Haier 32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G)
  • Haier
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 32.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 72.5 cm x 42.7 cm x 18.2 cm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard HD-Ready
  • OS
    OS Android
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Haier 32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G) Price in India
Product Name Price in India
Haier 32 Inches HD Ready LED Smart TV (LE32W400G, Black) 12,990
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Haier 32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G) Full Specifications
General
Brand Haier
Model 32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G)
Model Name LE32W400G
Display Size 32 inch
Screen Type LED
Color Grey
Resolution (pixels) 1366x768
Resolution Standard HD-Ready
Smart TV Yes
Launch Year 2025
Power Consumption Standby (W) 0.5
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 72.5 cm x 42.7 cm x 18.2 cm
Weight (without stand) 3.7 Kg
Width x Height x Depth (with stand) 72.9 cm x 47.9 cm x 26.3 cm
Weight (with stand) 4.95 kg
Stand Type Tabletop
Connectivity features
No of HDMI Port 2
No of USB Port 2
Video features
Brightness 250 lumens
View Angle 178 Degree
Digital Noise Filter Yes
Aspect Ratio 16:09
Refresh Rate (Hz) 60
Supported Video Formats MP3, MP4
Audio features
Number of Speakers 2
Sound Technology Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound Surrounding Sound
Speaker Output RMS 16 W
Supported Audio Formats Mp3, warp
Power features
Power Consumption 0.5 W (Standby)