| Brand | Haier |
| Model | 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT) |
| Model Name | 43S800QT |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2024 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Digital Audio Output | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Surround Sound | Surrounding Sound |
| Speaker Output RMS | 24 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |