Honor 600 series launched in the Chinese market with three models. The Honor 600 Pro runs on a MediaTek Dimensity 8550 Elite chip, while the Honor 600 Vitality Edition and Honor 600 Super Edition have a Snapdragon 7 Gen 4 chipset under the hood. The Honor 600 Super Edition has an 8,600mAh battery. The trio offers MagicOS 10 based on Android 16 and features a 6.57-inch...
Honor 600 Super Edition mobile was launched on 26th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.57-inch touchscreen display offering a resolution of 1264x2728 pixels (1.5K). Honor 600 Super Edition is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processor. It comes with 8GB of RAM. The Honor 600 Super Edition runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Honor 600 Super Edition supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 600 Super Edition on the rear packs a 200-Ultrapixel (f/1.9) + 12-megapixel camera with an f/1.9) + 12-megapixel (f/2.8 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-Ultrapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Honor 600 Super Edition runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor 600 Super Edition is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Green Apple, Lucky Star, Light Feather Blue, and Obsidian Black colours. It features an IP69K rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Honor 600 Super Edition include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Honor 600 Super Edition supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | 600 Super Edition |
| Release date | 26th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Green Apple, Lucky Star, Light Feather Blue, Obsidian Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.57 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1264x2728 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-Ultrapixel (f/1.9) + 12-megapixel (f/2.8) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-Ultrapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor 600 Super Edition
Oppo Find X10 Tipped to Feature 165Hz Refresh Rate Display, 8,000mAh Battery