Lenovo Chromebook Plus is a laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a MediaTek Kompanio Ultra 910 processor and it comes with 16GB of RAM. The Lenovo Chromebook Plus packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Arm Immortalis-G925 MC11. Connectivity options include Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth and it comes with Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Lenovo |
| Model | Chromebook Plus |
| Release date | 23rd June 2025 |
| Launched in India | No |
| Model Number | Chromebook Plus (14”, 10) |
| Model Name | Chromebook Plus |
| Dimensions (mm) | 219.10 x 314.40 x 15.80 |
| Weight (kg) | 1.17 |
| Colours | Seashell and Lunar Grey |
| Battery Capacity (WHR) | 60 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | MediaTek MediaTek Kompanio Ultra 910 |
| RAM | 16GB |
| Graphics Processor | Arm Immortalis-G925 MC11 |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 5-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Speakers | 4 Speakers |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 (Type A), 2 x USB 3.0 (Type C) |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Lenovo Chromebook Plus
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM