| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek HEAVY DUTY 1550 (12V) DG Square Wave Inverter (Black) | ₹ 20,995 |
Microtek HEAVY DUTY 1550 (12V) DG Square Wave Inverter price in India starts from ₹ 20,995. The lowest price of Microtek HEAVY DUTY 1550 (12V) DG Square Wave Inverter is ₹ 20,995 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | HEAVY DUTY 1550 (12V) DG Square Wave Inverter |
| Price in India | ₹20,995 |
| Model Name | HEAVY DUTY 1550 (12V) DG |
| Colour | Black |
| Type | Square Wave |
| Technology Used | IPS Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | Yes |
| Back Up Time | 8 Hours |
| Load Options | 200W |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 200V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Change Over Voltage | <15 msec |
| Input Voltage | 220 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Low Cut Input Voltage | 90V |
| Low Cut Recovery Input Voltage | 180V |
| High Cut Input Voltage | 260V |
| High Cut Recovery Input Voltage | 300V |
| Battery Type | Sealed Lead Acid Battery |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 150AH |
| Battery Charging Current | 12A |
| Replacement Battery | Yes |
| Replacement Battery Type | Sealed Lead Acid Battery |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, UPS On, Battery Charging, Overload, Low Battery, Fault Indication |
| Width | 45 cm |
| Height | 21.4 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 11.55 kg |
| Warranty Summary | 42 Months Warranty |
| Covered in Warranty | Mechanical Defects |
| Not Covered in Warranty | External Damage |
| Warranty Service Type | Onsite Free of Cost |
Microtek HEAVY DUTY 1550 (12V) DG Square Wave Inverter
₹20,995
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM