| Brand | Microtek |
| Model | Smart Hybrid 1875 (24V) DG/SW Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | Smart Hybrid 1875 (24V) DG/SW |
| Colour | Black |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design with IPS Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 5 Fans, 10 CFL, 3 TV |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 200V |
| Output Frequency | 50Hz, ± 0.1Hz |
| Output Power | 1320W |
| Change Over Time | 15 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz, ± 0.1Hz |
| Battery Type | Tubular, Local & Flat Plate |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Voltage | 24V |
| Compatible Battery Types | Lead Acid |
| Display Indicator Functions | Mains on, UPS on, Battery Charging, Overload, Battery Low, Fault Indication |
| Protection Against | UPS Overload, Short Circuit |
| Cooling System | Fan System, Natural Air Cooling |
| Width | 46.3 cm |
| Height | 23.2 cm |
| Depth | 43.3 cm |
| Weight | 17 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Ups fault |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
| Warranty Service Type | Microtek international and service engineer will be sent to your place |
Microtek Smart Hybrid 1875 (24V) DG/SW Pure Sine Wave Inverter
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM