| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek Super Power 1000 (12V) DG Pure Sine Wave Inverter (White) | ₹ 5,900 |
Microtek Super Power 1000 (12V) DG Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 5,900. The lowest price of Microtek Super Power 1000 (12V) DG Pure Sine Wave Inverter is ₹ 5,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | Super Power 1000 (12V) DG Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹5,900 |
| Model Name | Super Power 1000 (12V) DG |
| Colour | White |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design With IPS Technology |
| Output Voltage | 200V |
| Change Over Time | <10 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Number of Batteries | 1 |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, Ups On, Battery Charging, Overload, Battery Low, Fault Indication |
| Protection Against | Overload, Short Circuit |
| Width | 39 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
Microtek Super Power 1000 (12V) DG Pure Sine Wave Inverter
₹5,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM