| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek Super Power 1100 Pure Sine Wave Inverter (White) | ₹ 5,461 |
Microtek Super Power 1100 (12) Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 5,461. The lowest price of Microtek Super Power 1100 (12) Pure Sine Wave Inverter is ₹ 5,461 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | Super Power 1100 (12) Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹5,461 |
| Model Name | Super Power 1100 (12) |
| Colour | White |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Dura Retain Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Switch Type | Power Switch |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 4 Hours |
| Load Options | 4 Fan, 4 Light,1 TV |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 100V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 100-200AH |
| Battery Charging Current | 10A |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, UPS On, Charging, Overload, Battery Low, Fault Indication |
| Width | 39.6 cm |
| Height | 20.7 cm |
| Depth | 38.7 cm |
| Weight | 9.3 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to Misuse / mishandling |
| Warranty Service Type | On site service by Microtek |
Microtek Super Power 1100 (12) Pure Sine Wave Inverter
₹5,461
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM