| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW12DB8B54GS, Navy) | ₹ 55,999 |
Samsung 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW12DB8B54GS) price in India starts from ₹ 55,999. The lowest price of Samsung 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW12DB8B54GS) is ₹ 55,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW12DB8B54GS) |
| Price in India | ₹55,999 |
| Model Name | WW12DB8B54GS |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Navy |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 73.5 kg |
| Technology Used | AI Eco Bubble Technology |
| Wash Program Types | 21 |
| Washing Capacity | 12 kg |
| Washing Method | Eco Bubble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| In built heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years comprehensive on product, 20 Years on Digital Inverter |
Samsung 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW12DB8B54GS)
₹55,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM