| Brand | Samsung |
| Model | 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) |
| Model Name | UA32H4500FUXXL |
| Display Size | 32 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| Resolution Standard | HD-Ready |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 719.4 mm x 430.7 mm x 82.7 mm |
| Weight (without stand) | 3.4 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | 2CH |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC |
| Processor | Hyper Real |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Power Consumption | 60W |