| Brand | Samsung |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) |
| Model Name | UA43UE81AFULXL |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Crystal 4K Vista |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 967.5 mm x 561.4 mm x 59.7 mm |
| Weight (without stand) | 6.8 kg |
| Weight (with stand) | 6.8 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Power Consumption | 110 W |