| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 705 L Frost Free French Door Bottom Mount Refrigerator (RF70A90T0SL/TL, Real Stainless) | ₹ 165,990 |
Samsung 705 L Frost Free French Door Bottom Mount Refrigerator (RF70A90T0SL/TL) price in India starts from ₹ 165,990. The lowest price of Samsung 705 L Frost Free French Door Bottom Mount Refrigerator (RF70A90T0SL/TL) is ₹ 165,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 705 L Frost Free French Door Bottom Mount Refrigerator (RF70A90T0SL/TL) |
| Price in India | ₹165,990 |
| Model Name | RF70A90T0SL/TL |
| Door Type | French Door Bottom Mount |
| Refrigerator Type | French Door Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter |
| Capacity | 712 L |
| Number of Doors | 4 |
| Dimensions (mm) | 182.50 x 91.20 x 0.00 |
| Depth | 72.3 cm |
| Weight | 125 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on product, 10 Years warranty on Digital Inverter Compressor. |
Samsung 705 L Frost Free French Door Bottom Mount Refrigerator (RF70A90T0SL/TL)
₹165,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM