| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90DG5U24AX, Inox) | ₹ 37,990 |
Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90DG5U24AX) price in India starts from ₹ 37,990. The lowest price of Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90DG5U24AX) is ₹ 37,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90DG5U24AX) |
| Price in India | ₹37,990 |
| Model Name | WW90DG5U24AX |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Inox |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 65 kg |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Wash Program Types | 14 |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Eco Bubble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| In built heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Features | Delay Start, Drum Clean, Hygiene Steam, Smart Connectivity |
| Warranty Summary | 2 Years comprehensive on product, 20 Years on Digital Inverter Motor (T&C Apply) (Note: Brand Warranty can be availed using seller invoice) |
Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90DG5U24AX)
₹37,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM