| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung Galaxy Watch 8 (40mm) Smartwatch (Silver Strap, 40mm) | ₹ 32,999 |
Samsung Galaxy Watch8 (40mm) price in India starts from ₹ 32,999. The lowest price of Samsung Galaxy Watch8 (40mm) is ₹ 32,999 at Samsung on 18th May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Watch8 (40mm) |
| Price in India | ₹32,999 |
| Release date | 9th July 2025 |
| Model Name | Samsung Galaxy Watch 8 |
| Dial Colour | Black |
| Strap Colour | Graphite, Silver |
| Size | Regular |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistance Depth | IP68 |
| Usage | Regular |
| Width | 40.4 |
| Height | 42.7 |
| Thickness | 8.6 |
| Weight (g) | 30.00 |
| Battery Type | 325 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Operating System | Watch OS |
| Compatible Operating System | Android and iOS |
| RAM | 2GB |
| Processor Name | Exynos W1000 |
| Internal Memory | 32GB |
| Display Type | Super AMOLED |
Samsung Galaxy Watch8 (40mm)
₹32,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications