| Brand | Sony |
| Model | 65-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-65X90L) |
| Release date | June 2023 |
| Model Name | XR-65X90L |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Bravia XR |
| Launch Year | 2023 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1445mm x 831mm x 57mm |
| Weight (without stand) | 24.2kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1445mm x 861mm x 345mm |
| Weight (with stand) | 25kg |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Dual-band |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker Type | Acoustic Multi Audio |
| Speaker Output RMS | 30W |