| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183INV CAV, White) | ₹ 33,990 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAV) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAV) is ₹ 33,990 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAV) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Model Name | 183INV CAV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 92.5 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 13 kg |
| ISEER | 4.3 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product + 10 Years on Inverter SAC Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183INV CAV)
₹33,990
Google’s Gemini Offers Agentic Design Creation With New Adobe and Canva Connectors