| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, SAI18K58DP0, White) | ₹ 36,100 |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI18K58DP0) price in India starts from ₹ 36,100. The lowest price of Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI18K58DP0) is ₹ 36,100 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI18K58DP0) |
| Price in India | ₹36,100 |
| Model Name | SAI18K58DP0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 2580 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 32 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 81 cm x 58.5 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Comprehensive Unit , 10 years on compressor & 5 years on condensor |
Whirlpool 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (SAI18K58DP0)
₹36,100
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications