| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA018IND170258, White) | ₹ 31,994 |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA018IND170258) price in India starts from ₹ 31,994. The lowest price of Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA018IND170258) is ₹ 31,994 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA018IND170258) |
| Price in India | ₹31,994 |
| Model Name | CRLA018IND170258 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4750 W |
| Compressor | Rotary Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.1 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.04 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1570 W |
| Operating Current | 7.2 A |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 1050 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Battery Type | AA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Croma 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLA018IND170258)
₹31,994
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM