| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condenser, CRAC7722, White) | ₹ 27,494 |
Croma 1.5 Ton 3 Star Split AC (CRAC7722) price in India starts from ₹ 27,494. The lowest price of Croma 1.5 Ton 3 Star Split AC (CRAC7722) is ₹ 27,494 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (CRAC7722) |
| Price in India | ₹27,494 |
| Model Name | CRAC7722 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5050W |
| Compressor | Single Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Auto Mode, ECO Mode, Cool Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100cm x 38cm x 23.5cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78cm x 55.7cm x 24.1cm |
| Outdoor Unit Weight | 38 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 46 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.56 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1420W |
| Operating Current | 6.33A |
| Evaporator Fin Type | Blue Evaporator Fins |
| Condenser Fin Type | Copper |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 2 Way Air Flow |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | High Density Filter, PM 2.5 Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | AA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Machine 5 Years on Compressor From Croma |
Croma 1.5 Ton 3 Star Split AC (CRAC7722)
₹27,494
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM