| Brand | Croma |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRAC7705) |
| Model Name | CRAC7705 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | Grey |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 29.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1365 W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption (As per BEE) - 867.13 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | High Density Filter, PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on Product and 10 Years on Compressor From Croma |
Croma 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRAC7705)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM