| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0223T8657, White) | ₹ 39,990 |
Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0223T8657) price in India starts from ₹ 39,990. The lowest price of Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0223T8657) is ₹ 39,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0223T8657) |
| Price in India | ₹39,990 |
| Model Name | CRLAIN0223T8657 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 93.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| Indoor Noise Level | High - 55 dB, Low - 46 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1291 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 637 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti-Fungal |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Other Features | LCD screen |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Croma |
Croma 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRLAIN0223T8657)
₹39,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM