| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 25 L Personal Air Cooler (Marvel Neo 25, Maroon & White) | ₹ 5,999 |
Crompton 25 L Personal Air Cooler (Marvel Neo 25) price in India starts from ₹ 5,999. The lowest price of Crompton 25 L Personal Air Cooler (Marvel Neo 25) is ₹ 5,999 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 25 L Personal Air Cooler (Marvel Neo 25) |
| Price in India | ₹5,999 |
| Model Name | Marvel Neo 25 |
| Colour | Maroon & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 25 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Semi Automatic |
| Air Delivery | 1530 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 38 cm X 77.5 cm X 49 cm |
| Weight | 9.4 kg |
Crompton 25 L Personal Air Cooler (Marvel Neo 25)
₹5,999