| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 65 L Desert Air Cooler (Ozone Neo 65, White & Teal) | ₹ 9,599 |
Crompton 65 L Desert Air Cooler (Ozone Neo 65) price in India starts from ₹ 9,599. The lowest price of Crompton 65 L Desert Air Cooler (Ozone Neo 65) is ₹ 9,599 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 65 L Desert Air Cooler (Ozone Neo 65) |
| Price in India | ₹9,599 |
| Model Name | Ozone Neo 65 |
| Colour | White & Teal |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 65 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 1648 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 260 sq.ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 200V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 45.5 cm X 114.5 cm X 63.7 cm |
| Weight | 12.4 kg |
Crompton 65 L Desert Air Cooler (Ozone Neo 65)
₹9,599