| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 34 L Tower Air Cooler (Surebreeze Tac 34, White) | ₹ 6,200 |
Crompton 34 L Tower Air Cooler (Surebreeze Tac 34) price in India starts from ₹ 6,200. The lowest price of Crompton 34 L Tower Air Cooler (Surebreeze Tac 34) is ₹ 6,200 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 34 L Tower Air Cooler (Surebreeze Tac 34) |
| Price in India | ₹6,200 |
| Model Name | Surebreeze Tac 34 |
| Colour | White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 34 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Automatic |
| Air Delivery | 1600 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 230 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 140 W |
| Width x Height x Depth | 40.4 cm X 125.2 cm X 40.4 cm |
| Weight | 12 kg |
Crompton 34 L Tower Air Cooler (Surebreeze Tac 34)
₹6,200