| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 45 L Desert Air Cooler (Zelus PAC45, Grey) | ₹ 7,200 |
Crompton 45 L Desert Air Cooler (Zelus PAC45) price in India starts from ₹ 7,200. The lowest price of Crompton 45 L Desert Air Cooler (Zelus PAC45) is ₹ 7,200 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 45 L Desert Air Cooler (Zelus PAC45) |
| Price in India | ₹7,200 |
| Model Name | Zelus PAC45 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 45 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 4500 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 70.5 cm X 125 cm X 49 cm |
| Weight | 14 kg |
Crompton 45 L Desert Air Cooler (Zelus PAC45)
₹7,200