| Product Name | Price in India |
|---|---|
| CUCKOO CAC-H2110FW Room Air Purifier (White) | ₹ 19,990 |
CUCKOO CAC-H2110FW Room Air Purifier price in India starts from ₹ 19,990. The lowest price of CUCKOO CAC-H2110FW Room Air Purifier is ₹ 19,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | CUCKOO |
| Model | CAC-H2110FW Room Air Purifier |
| Price in India | ₹19,990 |
| Model Name | CAC-H2110FW |
| Type | Room |
| Filter Type | Activated Carbon, HEPA, Pre-Filter |
| Dimensions (mm) | 70.00 x 34.00 x 0.00 |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 10.7 kg |
| Shade | White |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 709 sq ft |
| Suitable For | Office, Large Room, Hall |
| Air Flow Level | 378 cu.m/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| UV Lamp | No |
| Humidifier | No |
| Indicators | Air Quality, Fan Speed, Filter Replacement Alarm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | PM2.5 LED indicator |
| Timer | Yes |
| Power Consumption | 45 W |
| Warranty Summary | 12 Months Warranty Only For Manufacturing Defects |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
CUCKOO CAC-H2110FW Room Air Purifier
₹19,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM