| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4/RL50TV16W4, White) | ₹ 44,500 |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4/RL50TV16W4) price in India starts from ₹ 44,500. The lowest price of Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4/RL50TV16W4) is ₹ 44,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4/RL50TV16W4) |
| Price in India | ₹44,500 |
| Model Name | FTL50TV16W4/RL50TV16W4 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 46 kg |
| Indoor Noise Level | High - 35 dB |
| Indoor Temperature Indicator | No |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor from Daikin |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4/RL50TV16W4)
₹44,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM