| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.5 Ton 3 Star Window AC (FRWL50TV162) | ₹ 30,649 |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Window AC (FRWL50TV162) price in India starts from ₹ 30,649. The lowest price of Daikin 1.5 Ton 3 Star Window AC (FRWL50TV162) is ₹ 30,649 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Window AC (FRWL50TV162) |
| Price in India | ₹30,649 |
| Model Name | FRWL50TV162 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 74.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 56 kg |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1265 W |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Daikin 1.5 Ton 3 Star Window AC (FRWL50TV162)
₹30,649
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM