| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1 Ton 3 Star Split AC (Standard FTL35UV16W3, White) | ₹ 32,990 |
Daikin 1 Ton 3 Star Split AC (Standard FTL35UV16W3) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of Daikin 1 Ton 3 Star Split AC (Standard FTL35UV16W3) is ₹ 32,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (Standard FTL35UV16W3) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | Standard FTL35UV16W3 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3350 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 67.5 cm x 55 cm x 28.4 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Medium - 37 dB, Low - 32 dB |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | 220-240V, Single Phase |
| Power Consumption | 848 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Throw : 16 M (52 Feet) Air Flow Type : Power Airflow Dual Flap |
| Air Circulation | 7.9 CFM |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Timer | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Dry Mode Function, Power Chill |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 5 Years Compressor Warranty |
Daikin 1 Ton 3 Star Split AC (Standard FTL35UV16W3)
₹32,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM