Dell Inspiron I3531-4975BK is a Windows 8.1 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The Dell Inspiron I3531-4975BK packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 4400. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth and it comes with 2 USB ports (2 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, RJ45 (LAN) ports.
| Brand | Dell |
| Model | Inspiron I3531-4975BK |
| Model Number | I3531-4975BK |
| Series | Inspiron |
| Dimensions (mm) | 259.00 x 376.00 x 31.30 |
| Weight (kg) | 2.25 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 4th Gen N2830 |
| Base Clock Speed | 2.16 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4400 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Web Camera | 1-megapixel |
| Pointer Device | Trackpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Dell Inspiron I3531-4975BK
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM