| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GIC 18CLAH GWQG) |
| Model Name | GIC 18CLAH GWQG |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300W |
| Compressor | Twin Rotary Inverter |
| Refrigerant | R290 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 107.8cm x 32.5cm x 24.6cm |
| Indoor Unit Weight | 16.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 87.2cm x 59.4cm x 35.2cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption | 1380W |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fin Evaporator |
| Condenser Fin Type | PFC with Golden Anti Corrosive Coating |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Bacterial and Dust Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years Condenser Coil Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GIC 18CLAH GWQG)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM