| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 5 Star Split AC (Copper Condenser, GSC 18 USZ 5 WPR, White) | ₹ 32,226 |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Split AC (GSC 18 USZ 5 WPR) price in India starts from ₹ 32,226. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 5 Star Split AC (GSC 18 USZ 5 WPR) is ₹ 32,226 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (GSC 18 USZ 5 WPR) |
| Price in India | ₹32,226 |
| Model Name | GSC 18 USZ 5 WPR |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Dry Mode, Auto Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 30 cm x 23.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 82 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 187 - 264 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1408 W |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter and Silver Ion |
| Other Features | Remote Control |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Split AC (GSC 18 USZ 5 WPR)
₹32,226
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM