| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, GWC 18 SGZ 5 CWQR, White) | ₹ 25,490 |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Window AC (GWC 18 SGZ 5 CWQR) price in India starts from ₹ 25,490. The lowest price of Godrej 1.5 Ton 5 Star Window AC (GWC 18 SGZ 5 CWQR) is ₹ 25,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Window AC (GWC 18 SGZ 5 CWQR) |
| Price in India | ₹25,490 |
| Model Name | GWC 18 SGZ 5 CWQR |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4950 W |
| Compressor | Window |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 72.3 cm x 43 cm |
| Indoor Unit Weight | 60 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 62 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.32 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1490 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 7 Years on Compressor |
Godrej 1.5 Ton 5 Star Window AC (GWC 18 SGZ 5 CWQR)
₹25,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM