| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1.7 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 20ITC3-WWA, White) | ₹ 36,699 |
Godrej 1.7 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 20ITC3-WWA) price in India starts from ₹ 36,699. The lowest price of Godrej 1.7 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 20ITC3-WWA) is ₹ 36,699 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1.7 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 20ITC3-WWA) |
| Price in India | ₹36,699 |
| Release date | 9th June 2023 |
| Model Name | SIC 20ITC3-WWA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.7 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5700 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | I Sense Technology |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 Kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.5 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.7 kg |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1131.4 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 710 CFM |
| Warranty Summary | 1 year on product, 5 years warranty on PCB, 10 years warranty on compressor |
Godrej 1.7 Ton 3 Star Inverter Split AC (SIC 20ITC3-WWA)
₹36,699
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM