| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 12TTC3 WUA, White) | ₹ 29,599 |
Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 12TTC3 WUA) price in India starts from ₹ 29,599. The lowest price of Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 12TTC3 WUA) is ₹ 29,599 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 12TTC3 WUA) |
| Price in India | ₹29,599 |
| Model Name | GIC 12TTC3 WUA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Eco Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 84.9 cm x 28.9 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.5 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.4 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 39 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Rated Phase: 1 Phase. Power Input (100%) (W): 1175. Power Input (50%) (W): 470. Running Current: 5.3 A. Air Flow Volume (Dry CFM) (High): 353.15. |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Dust |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Cooling Capacity (50%): 1750 W. Fan Speed: High/Med/Low/Auto/Silent. Indoor Unit Display: Hidden Display. Expansion Device in ODU: Capillary. Suction Tube Size Outer Diameter: 3/8 Inch (9.52 mm). Max Piping Capability Total (m): 15. Refrigerant Additional Charge Beyond 4m (g/m): 30. Horizontal Louver/Vertical Swing: Yes. Auto Restart with Memory Function: Yes. Blow/Anti Fungal/Self Clean: Blow. Self Diagnosis: Yes (Error Codes). Front Panel Color: White. Noise Level Outdoor: 60 dB. Liquid Tube Size Outer Diameter: 1/4 Inch (6.35 mm). Max Piping Capability Vertical (m): 10. Copper Pipe (m): 3. Inter Connecting Cable (m): 3.5. Acoustic Jacket on Compressor: Yes. |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Godrej 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GIC 12TTC3 WUA)
₹29,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM