| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 99 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD CHAMP 114B, Magic Wine) | ₹ 11,490 |
| Godrej 99 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD CHAMP 114B) | ₹ 11,490 |
Godrej 99 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD CHAMP 114B) price in India starts from ₹ 11,490. The lowest price of Godrej 99 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD CHAMP 114B) is ₹ 11,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 99 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD CHAMP 114B) |
| Price in India | ₹11,490 |
| Release date | 9th November 2021 |
| Model Name | RD CHAMP 114B |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Intelligent Inverter Compressor |
| Capacity | 99 L |
| Colours | Magic Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 48.70 x 0.00 |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 22.2 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recess |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Technology Used | Advanced Inverter Technology |
| Other Features | ??140V Low Starting Voltage, Recess Handle, Chiller Tray, High Capacity Wired Shelves, Maximum Space Utilization with extra half shelf next to chiller, Advanced Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years Motor Warranty From Godrej |
Godrej 99 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RD CHAMP 114B)
₹11,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM