| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, HSU18C-NRS3B, White) | ₹ 32,450 |
Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU18C-NRS3B) price in India starts from ₹ 32,450. The lowest price of Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU18C-NRS3B) is ₹ 32,450 at Flipkart on 24th May 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU18C-NRS3B) |
| Price in India | ₹32,450 |
| Model Name | HSU18C-NRS3B |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 91 cm x 31 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 55 cm x 27.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 1780 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor From Haier |
Haier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (HSU18C-NRS3B)
₹32,450